מוצר חדש באתר

שקיות ניילון – איך מייצרים שקיות ניילון או שקיות פלסטיק

איך מייצרים שקיות ניילון או שקיות פלסטיק? זוהי שאלה שרובנו לא חשבנו עליה עד שלא התחלנו לתת את דעתנו לנושא של מחזור ונושאים סביבתיים רחבים יותר, תהליך ייצור, סוף דבר.

 • 1.

  שקיות ניילון – איך מייצרים שקיות ניילון או שקיות פלסטיק

  שקיות ניילון – איך מייצרים שקיות ניילון או שקיות פלסטיק

  איך מייצרים שקיות ניילון או שקיות פלסטיק? זוהי שאלה שרובנו לא חשבנו עליה עד שלא התחלנו לתת את דעתנו לנושא של מחזור ונושאים סביבתיים רחבים יותר, אך הבנת תהליך ייצור השקיות פותחת בפנינו הדרך להתחלת הפיתרון להשפעה הסביבתית ששקיות ניילון גורמות.

  שקיות ניילון ופלסטיק – מעט היסטוריה


  שקיות ניילון פשוטות ושקיות פלסטיק למוצרים שאנו קונים מיוצרות בתהליך די דומה לתהליך יצור התרמו פלסטיק שהיה נהוג במחצית השנייה של המאה התשע עשרה, כאשר אלכסנדר פרקיס המציא את הפלסטיק הראשון שנקרא אז פרקסין. באותה תקופה פרקיס ייצר פלסטיק כחומר לשימוש בתעשיית הבניה, אך פרקסין נמצא עד מהרה כחומר שנבקע לעיתים תכופות, חומר יקר לייצור ודליק באופן מסוכן, כך שהחומר לא הפך לנפוץ ולמעשה לא "תפס" בתעשייה.

  שקיות ניילון ופלסטיק – פיתוח הפוליאתילן


  שקיות גופיה מניילון הנמצאים בשימוש במכולת השכונתית, כמו גם שקיות פלסטיק לקניות ומוצרי פלסטיק נוספים, מורכבים למעשה משני חומרים עיקריים: נפט וגז טבעי, שלאחר עיבוד ופירוק מומרים לסוגים שונים של פולימרים. פולימרים, הבנויים בעיקר ממולקולות גדולות הנקראות מונומרים, הינם למעשה חלקיקי חומר החוזר על עצמו מבחינה כימית. חלקיקי חומר אילו מעובדים במגוון תהליכים ומייצרים אתילן. כאשר אתילן זה מעובד, הוא מייצר שרשראות של מולקולות. שרשראות אילו הן למעשה כימיקל הנקרא פוליאתילן.


  שקיות ניילון הן רק דוגמה אחת למוצר המיוצר מפוליאתילן. שקיות ניילון ופלסטיק מיוצרים משלוש סוגים של פוליאתילן: פוליאתילן בצפיפות גבוהה, פוליאתילן בצפיפות נמוכה או פוליאתילן בצפיפות נמוכה ליניארי. הפלסטיקים מסוג פוליאתילן בצפיפות גבוהה ופוליאתילן בצפיפות נמוכה נוצרים בתהליך עיבוד הנקרא פולימריזציה של זייגלר ונטה, על שמם של שני המדענים שהמציאו את התהליך, וקיבלו פרס נובל על המצאתם. למרבה הצער, קרצינוגנים (חלקיקי חומר מסרטנים) משתחררים לאטמוספרה בתהליכי היצור של אתילן ופוליאתילן. קרצינוגנים אילו מרעילים את האוויר ושאיפת אוויר זה מסוכנת לבני אדם ולבעלי חיים.

  שקיות ניילון – תהליך הייצור


  עוביים שונים של שקיות ניילון נוצרים ע"י שינוי שרשרת המולקולות בתבנית הפוליאתילן המושגת בחימום ל 200 מעלות צלסיוס ואז לחיצת החומר עד שהוא משנה את מצב הצבירה לנוזל. התבנית המותכת נלחצת דרך מכונת הזרקה, בה נוצרת צורתה של השקית. לפני שהשרשרת המולקולארית של הפוליאתילן נשלחת לעבור דרך גלגלי לחיצה היא מחולקת ונחצת מספר פעמים. בכל פעם שהשרשרת המולקולארית נחצת, חוזק שונה או למעשה סוג שונה של פלסטיק נוצר. בשלב זה חומרים מרככים וצבע מוספים לתרכובת ואח"כ מנופח החומר הפלסטי דרך גליל ליצירת צורת שקית הניילון. לאחר שהפלסטיק מתקרר, גליל הניילון ההמשכי מתמוטט וניסגר ובהמשך נחתך לאורך השקית הרצויה, מולחם ונאטם בצד אחד ומועבר למכונת כבישה נוספת שם נחתכות ידיות שקית הניילון ולוגו או כל עיצוב גרפי אחר מוטבע על פני השקית.

  שקיות ניילון – סוף דבר


  למרות שהמדע העומד מאחורי ייצור שקיות הניילון הפך את חיינו לקלים ונוחים יותר, לנוחות זו יש גם מחיר. בימינו אילו, מספר שקיות הניילון המזהמים את מקורות המים שלנו ואת פני כדור הארץ בכלל, משתווה למספר שקיות הניילון המונחים על המדפים ברחבי העולם בהמתנה לחלוקה ללקוחות. מה שהיה צריך להיות המצאה גדולה לאנושות הופך עם השנים למפגע סביבתי. בשורה התחתונה: לא מספיק לקוחות ממחזרים.

הצעה מיוחדת

בעל חברת, משתמש במוצרי אחסון? יש לנו הצעה מיוחדת שלך.

בנדל שכולל ניילון פצפץ, שקיות פסגור, פקינג ליסט ועוד במחירים ללא תקדים, לקבל פרטים נוספים על הבנדל התקשר.